Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

0:00 / 0:00

Chłopcy z tamtych lat

73. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.

W przedwojennej Warszawie tętni życie. Młodzi ludzie uczą się, słuchają muzyki, spędzają czas w swoim towarzystwie i przeżywają pierwszą miłość, ale przede wszystkim snują plany na przyszłość. Dla wielu z nich świat skończy się w ułamku sekundy na polu walki, którym stanie się ich rodzinne miasto w trakcie Powstania. Spędźmy z nimi tych kilka pięknych chwil, zanim pójdą w bój oddać życie za Warszawę.

Dzień przed rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego, 31 lipca, Stołeczna Estrada jak co roku zaprosiła na szczególne muzyczne wydarzenie poświęcone pamięci walczących o wolność stolicy – koncert pt. „Chłopcy z tamtych lat”. Warszawskie Combo Janka Młynarskiego wraz z plejadą znakomitych artystów zabrali słuchaczy w muzyczną podróż do przedwojennej Warszawy. Wspólnie odwiedziliśmy ówczesne dancingi, salony i podwórka. Przywołaliśmy pamięć o mieście sprzed hekatomby. Mieście, w którym przyszli Powstańcy rodzili się i dorastali. O czasach ich beztroski i marzeń. Nim wojna zabrała im młodość.

Po raz pierwszy na jednej scenie i w jednym repertuarze wystąpili:

Janek Młynarski i Warszawskie Combo Taneczne
Aleksandra Kurzak
Gaba Kulka
Renata Przemyk
Marian Opania
Janusz Olejniczak
Fair Play Quartet

Obok typowych dla warszawskich przedwojennych podwórek mandoliny i piły zagrały również dzwony warszawskich kościołów. Multimedialna scenografia przypomniała obrazy Warszawy, jakiej już nie ma, a ostatnimi, którzy ją pamiętają, są Warszawscy Powstańcy.

Poruszające rocznice

Stołeczna Estrada od 22 lat realizuje autorskie widowiska upamiętniające kolejne rocznice wybuchu Powstania Warszawskiego. W tym czasie zaproszono do współpracy setki artystów i muzyków. Na scenach przy Placu Zamkowym, Placu Krasińskich czy Bankowym i na dziedzińcu Zamku Królewskiego grały orkiestry symfoniczne, występowały chóry, recytowano najważniejsze teksty autorów tworzących w czasie drugiej wojny światowej oraz po jej zakończeniu. Na scenie stawiali najwybitniejsi polscy artyści, m.in.: Stanisława Celińska, Tomasz Stańko, Anna Maria Jopek, Marian Opania, Robert Więckiewicz, Józef Skrzek oraz uczestniczki Powstania – Alina Janowska i Danuta Szaflarska.